3. 5. 2024   |   svátek má Alexej
 

Dýňový kompot podle babičky

Název Množství a jednotka
dýně 1 kg
ocet 1/2 l
studená voda 1/2 l
cukr krupice 750 g
skořice celá 1-2 ks
Zobrazit všechny ingredience

Kuchyně: česká
Příprava: 30 min.
Vaření: 30 min.
Mamut :-)


Dýňový kompot má vcelku špatnou pověst už od dob školních jídelen, v obchodech taky nestojí za nic moc, ale tenhle je úplně jiná liga. Je výrazný a pikantní. Babičky prostě nikdy nezklamou :-).



Postup

Dýni oloupeme, ostrou lžící odstraníme pořádně semena, nakrájíme na menší kostičky cca 1,5 x 1,5 cm, vsypeme do uzavíratelné misky a zalijeme studenou vodou s octem v poměru 1:1 tak, aby byla dýně všechna potopená. Zalívám hrnkama - hrnek octa, hrnek vody, když se blížím ke konci, smíchám půl hrnku octa s vodou a doliju podle potřeby. Na kilo dýně by to mělo vyjít zhruba 1/2l octa a 1/2l vody. Misku uzavřeme a dáme do lednice na 24 hod. Druhý den octovou vodu slijeme (vylijeme, už ji nebudeme potřebovat), dýni prosypeme krupicovým cukrem, opět uzavřeme a znovu dáme přes noc do lednice. Další den přelijeme obsah misky do hrnce – dýně pustí šťávu tak, že by měla být potopená, pokud není, dolijeme studenou vodou tak, aby byla dýně ponořená. Povaříme dýni do sklovata asi 10 – 15 minut. Děrovanou naběračkou přendáme dýni do čistých sklenic, do každé sklenice přidáme k dýni pár kousků omytého bio citrónu, nakrájeného na plátky, které ještě překrojíme na čtvrtinky, 3 – 4 hřebíčky a kousíček skořice (asi 2 cm, ještě ji rozpůlím a dám jen půlku). Nálev, který nám zbyl z dýně ještě na chvíli vrátíme na sporák, přidáme do něj kousek celé skořice a povaříme ještě asi pět minut. Nálevem pak zalijeme dýni ve sklenicích, nahoru můžeme (a nemusíme) kápnout lžičku rumu, uzavřeme a sterilujeme 10 – 15 minut na 95°.

Tip:

Loupejte všechnu dýni, kterou chcete použít, protože ani hokkaido slupka tak rychle nezměkne, dýně na kompot se vaří jen tak, aby byla sklovatá. Můžete použít jakýkoliv druh oranžové dýně.

Do kompotu můžeme dát i kousek pomeranče, ale je potřeba ho oloupat, neošetřené pomeranče tady moc neseženeme.


Další fotografie
 


RECEPTY

Pirátské špagety

Postup: Špagety uvaříme v osolené vodě. Rybí filé (tresku, lososa nebo použijeme... zobrazit recept

RECEPTY

Játrový guláš

Postup: Kuřecí játra omyjeme očistíme a překrájíme na polovinu. V pánvi na oleji... zobrazit recept

RECEPTY

Rajčatový kečup

Postup: Rajčata omyjeme a očistíme případná škaredá strupatá místa. Vložíme do hrnce i... zobrazit recept

RECEPTY

Zasmažená česnekačka

Postup: V hrnci osmažíme na lžíci sádla na kostičky nakrájenou anglickou slaninu.... zobrazit recept

RECEPTY

Vepřová líčka na majoránce a černém pivu

Postup: Vepřová líčka očistíme, osušíme, (můžou být i telecí líčka, hovězí, nebo taky... zobrazit recept

BABKA KOŘENÁŘKA

Bazalka

Bazalka je aromatická rostlina z čeledi hluchavkovitých. Kvete od června do září. Je původem z Indie a z dalších vlhkých tropických regionů Asie, kde byla pěstována více než 5000 let. Již ve starověkém Řecku ji používali též k... zobrazit článek

RESTAURACE

Zámek Zábřeh

Restaurant najdete pod původními renesančními klenbami, s otevřeným cihlovým...